İngilizceye Nasıl Çalışılır? Dil Okumuş Kişiden Tavsiyeler

İngilizceye Nasıl Çalışılır? Dil Okumuş Kişiden Tavsiyeler

İngilizce artık dünyada neredeyse herkesin bildiği ve bilmek zorunda olduğu bir dil haline geldi. Peki Ingilizceye nasıl çalışılır?

Kesinlikle şunu belirtmek istiyorum, gidebiliyorsanız dilini öğrenmek istediğiniz ülkeye gidin. Gidemiyorsanız etrafınızda o dili konuşan birilerini bulmaya çalışın. Bana göre kesinlikle kritik nokta burasıdır. Konu dil olunca bizim beynimiz zorda kalmadığı taktirde öğrenemiyor. Peki bunların hiçbirini yapamıyor ya da sahip olamıyorsak Ingilizceye Nasıl Çalışabiliriz ya da Ingilizceye Nasıl Çalışılır?

İngilizce hakkında küçük bir bilginiz yoksa basit seviyede İngilizce konu anlatımlı bir kitap almanızı öneririm. İlla kitap almak zorunda da değilsiniz. İnternette çok sayıda seviye seviye ayrılmış konu anlatım içerikli videolar da mevcut. Bu videoları izleyerek de İngilizce öğrenebilirsiniz. En azından belirli seviyeye kadar. Yeter ki siz isteyin ve kararlı davranın.

Bana göre ilk olarak dil bilgisi kurallarına hakim olmanız gerekiyor. Dil bilgisini öğrendikten sonra kelime haznenizi olabildiğince genişletmelisiniz. Bunu yapmak için de en basit seviyede İngilizce hikaye, roman, gazete, dergi vb şeyler okuyabilirsiniz. Kelimeleri İngilizce – Türkçe değil de İngilizce -İngilizce çalışabiliriz. Bunu nasıl mı yapabilirsiniz? Seçtiğiniz İngilizce kelimenin sözlükte İngilizce anlamını öğrenin. Hem kelimenin ne olduğunu öğrenmiş olursunuz hem de yeni İngilizce kelimeler öğrenme şansınız olur.

İngilizceye Nasıl Çalışılır
”Ingilizceye Nasıl Çalışılır”

Nasıl Hızlı ve Kolay Kelime Ezberleyebilirsiniz?

Öncelikle şunları belirtmek isterim ki bunlar benim bölümü okuduğum sürece uyguladığım kendimce taktiklerimdir. Kesinlikle bu şekilde çalışmalısınız vs demiyorum sadece sizlere de belki yardımcı olabilir diye düşünmemden dolayı adına anlatıyorum.

Kendinize küçük bir defter edinin. Sonra İnternet üzerinden ya da sözlükten kendinize, başlangıç düzeyinde iseniz eğer günlük yaşantınızda işinize yarayacak kelimeler seçin. Seçmiş olduğunuz kelimelerin İngilizcelerini renkli kalemle yazmanızı öneririm. Bu sayede renkli olduğu için dikkat çekecektir ve hafızanızda kalması kolaylaşacaktır. İngilizce kelimelerin karşısına Türkçe karşılıklarını yazın. Sonra elinizle veya başka bir kağıtla yazmış olduğunuz kelimelerin Türkçelerini kapatın ve kendiniz anlamının ne olduğunu tahmin etmeye çalışın. Bunu kendinize oyun haline de getirebilirsiniz. Arkadaşınıza kelimelerin İngilizce hallerini sormasını isteyip siz de Türkçesini hatırlamaya çalışabilirsiniz. Bu sizin için farklı bir aktivite ve oyun haline dönüşmüş olacaktır.

Kelime ezberlemenin başka bir yolu bana göre küçük kağıtların bir yüzüne İngilizce kelimeler diğer yüzüne ise o kelimelerin Türkçesini yazıp bu yazdığınız kelimeleri bir torbaya ya da kutuya koymanızın ardından karıştırmanız yeterli olacaktır. Daha sonra içinden seçip ne olduğunu tahmin edin. Her ezberlediğiniz kelimeyi ilk başta belirttiğim kelime defterinize yazın ve olabildiğince sık tekrar etmeye çalışın. Çünkü ne kadar tekrar ederseniz hafızanızda kalma şansı o kadar yükselecektir.

Not : Bunların yanı sıra konuşmanın, kulak aşinalığının çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum. KO-KO taktiğini de araştırmanızı ve kendinize özel stratejiler, yöntemler geliştirmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Daha önce yazmış olduğum Devamlı Değişim: Kaizen isimli yazıma da göz atmanızı kesinlikle tavsiye ederim !

Beğen  10