TOGG – Yerli Otomobil

TOGG – Yerli Otomobil

TOGG hakkında yaklaşık 1 yıl önce sayfamızda bir makale yayınlanmıştı, Türkiye gündemin de olan TOGG hakkında güncel bilgileri derleyerek yerli otomobilimizi tanıtmak için yazmak istedim.

TOGG Anadolu Grubu, BMC, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB tarafından oluşmaktadır. TOGG yani Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu 25 Haziran 2018 tarihinde kurulmuştur. Aralık 2019 tarihinde TOGG Yerli Otomobilin sedan ve C segment SUV modelleri yapılan bir toplantısında basına tanıtılmıştır. 18 Temmuz 2020 tarihinde Bursa’da TOGG Yerli otomobilinin fabrika temel atma töreni gerçekleşmiştir. 2022 tarihinde TOGG tarafından üretilen ilk araç piyasaya sunulacaktır.

TOGG Kurulumu

TOGG, Türkiye merkezli bir şirkettir. Türkiye’de yerli otomobil üretebilmek için beraber çalışma kararı alan şirket ve kurumlar Kasım 2017 tarihinde açıklanmıştır. Bu amaçla Anadolu Grubu (%19), BMC (%19), Turkcell (%19), Zorlu Holding (%19), Kök Grubu (%19) ve TOBB (%5) tarafından 25 Haziran 2018’de Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kurulmuştur. Ekim 2019’da şirket merkezi Şişli İstanbul’dan Gebze, Kocaeli’ne taşındı. Şirketin CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, C segment SUV tipi otomobilin 2022’de, C-segment Sedan tipi otomobilin 2024 tarihinde satışa çıkarılacağını açıklamıştır.

Yeni yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak belli mi? Yerli otomobilin adı ne?
Türkiye’nin Yerli Otomobili

İnşaat Süresi
1.2 milyon metrekare alan üzerine kurulması ve 230 bin metrekarelik kapalı alana sahip olması planlanmıştır. Zemin güçlendirme çalışmaları ile birlikte 18 ayda tamamlanması planlanmaktadır.
Ekipmanlar ve Hat montajı
2020 son çeyreğinde ekipman siparişine başlanacaktır, hat montajı 2021’in 3. çeyreğinde başlayacaktır.
Yerli batarya modül ve paketi
2022 yılının sonların da banttan inecek aracın bataryası da Gemlik’te üretilecektir.

Alternate Text

Tasarım
Dış tasarımda yer alan belirgin ve keskin hatlar otomobili sağlam ve güçlü göstermektedir. İç tasarımında dijital bilgi ekranı hem bilgilerin kolaylıkla takibini hem de yolcuya özel içeriğin görünürlüğünü sağlamaktadır. Kullanıcıyı merkeze alan ara yüz tasarımı ile yüksek teknolojiyi kolaylıkla kullanılabilmektedir.

TOGG aynı zamanda çevre dostudur. 5 gr/m2’den az “uçucu organik bileşen” salımıyla Türkiye’deki yasal sınırın 1/9 ‘u, Avrupa’daki yasal sınırın ise 1/7 oranında değerle Avrupa’nın en temizidir.

TOGG, nesnelerin interneti (IoT), veri toplama ve analizi ile verimlilik artıran, gerçek zamanlı veriler ile değer üreten bir üretim ağına sahip olduğu için akıllı bir sisteme sahiptir.

Üretimin yanında aynı zaman da, Ar-Ge, Prototip Geliştirme ve Test Merkezi, Stil Tasarım Merkezi, Strateji ve Yönetim Merkezi ve Mobilite Dönüşüm Parkı bir arada bulunmaktadır.

TOGG, diğer elektrikli araçlardan farkı daha hızlı şarj olacak olmasıdır. Yerli otomobilin bataryası 30 dakikada dolacak ve 500 kilometre yol gidebilecektir.

Üretim Hedefi
Yılda 175 bin üretim kapasitesi, 10 yılda, 5 farklı modelden toplam 1 milyon adet otomobil üretimimi planlanmıştır.
2023 yılına kadar kademeli olarak toplam da 4 bin 300 kişinin işe alımı sağlanacaktır.

TOGG resmi sitesinden üretim ve planlama hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.
https://togg.com.tr/

Yerli Üretimde Gelişmeler kategorisinde bulunan diğer içerikleri de okumanızı tavsiye ederiz!

Beğen  10
Önceki Yazı
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir