Henry Molaison (H.M.) ve İnsan Hafızası

Henry Molaison (H.M.) ve İnsan Hafızası

Henry Molaison da 9 yaşında geçirdiği bir bisiklet kazası sonucu genetiğinde de saklı olan epilepsi hastalığı ortaya çıkmıştır. 27 yaşına kadar sürekli artan epilepsi krizleriyle mücadele etmiştir. Ama 27 yaşında kendisi ve nöroloji bilimi için tuhaf bir ameliyat geçirdi. Beyaz kapıların ardında Dr. William Scoville’nin ameliyatıyla amigdala ve hipokampüsünün 2/3 ‘ü alındı.

”Ameliyatın Gerçekleşmesinin Ardından”

İlk zamanlarda ameliyat başarılı olmuş gibiydi. Henry’nin epilepsi krizleri ciddi derecede azalmıştı. Ama Henry artık yeni hatıra edinebilme becerisini kaybetmişti. Kendisine söylenilen kelimeleri veya sayıları birkaç dakikalığına aklında tutabiliyor ama aradan biraz daha zaman geçtikten sonra bunları unutuyordu. Doktoruna her gün gitmesine rağmen doktoruyla her defasında yeniden tanışıyordu. Defalarca izlediği filmleri sıkılmadan tekrar tekrar izliyordu. Her gün babasının ölümüne ağlıyordu. Kendisini halâ 27 yaşında sanıyordu. Tüm bu sebeplerden dolayı devrim niteliğindeki bu ameliyat büyük bir tartışmayı da doğuruyordu. Evet belki Henry’nin epilepsi krizleri yok gelecek kadar azalmıştı ama ona göre artık 27 yaşından ömrünün sonuna kadar olan süre yalnızca birkaç dakikadan ibaretti. Çünkü Henry’nin hafızası daha fazlasına müsaade etmiyordu. Bir saat önce bile ne yaptığını hatırlayamıyordu. Kimseyle arkadaşlık kuramıyordu. Her gün kendini aynada görmesine rağmen kendi yüzünü bile tanıyamıyordu.

Sizce hangisi daha iyiydi? Epilepsi krizleri yüzünden yok olan yaşam kalitesiyle yaşamak mı yoksa hiç bir şeyi hatırlamadan birkaç dakikalık küçük periyotlarla yaşamak mı?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişebilir ama herkesin ortak düşüncesi Henry’nin gerçekten talihsiz bir adam olduğudur. Henry Molaison 82 yaşında bir bakım evinde solunum yetmezliğinden öldü. Ama onun için 27 yaşından ölümüne kadar geçen süre yalnızca birkaç dakikaydı. Henry Molaison’un bilime ve hafıza yapısının anlaşılmasına çok önemli ve büyük katkıları olduğunu söyleyebiliriz.

Yapılan Ameliyat ve Daha Fazlası Hakkında İzlemenizi Tavsiye Edebileceğim Bir Video

Yazar : Yaşar BOLAT

Beğen  5