Menu

PSİKOLOJİK TRAVMA

Sabitlenmiş Yazı

Kişiyi korkutan, çaresizlik hissini oluşturan, kişiyi olaylar karşısında sınırlarını zorlayan durumlar ile karşı karşıya kalması sonucunda kişide oluşturduğu etkiye psikolojik (ruhsal) travma denilmektedir. Mutsuzluk, huzursuzluk, günlük yaşamını eskiden olduğu şekilde sürdürememe, kolay ürkme, hassasiyet (ışık,ses vb.) ,aşırı gerilim ve öfke patlamaları kişinin travma sonucunda ruhsal bozulmaya neden olmuş olabileceğini düşündürmektedir.

Kaygı

Sabitlenmiş Yazı

Hepimiz zaman zaman yaşadığımız olaylar doğrultusunda kaygıya düşeriz. Peki yaşadığımız bu kaygılardan nasıl kurtulabiliriz? Kaygının sebebini bulabilir miyiz? Kaygının üstesinden gelebilir miyiz? Bu yazımızda ilgili konulara değinilmiştir.
İyi okumalar diliyoruz 🙂

Maslow Piramidi

Sabitlenmiş Yazı

Maslow ihtiyaçlar piramidi, 1943 yılında Amerikalı psikolog Abraham H. Maslow tarafından yayınlanan ‘A Theory of Human Motivation’ adında ki bir çalışmada ortaya atılmıştır. Daha sonra geliştirilerek insan psikolojisini gösteren bir teori olmuştur.

Bu yazımızda Maslow Piramidi Nedir? Nelere İhtiyaç Duyarız? Maslow Piramidinde Katmanların Anlamları Nelerdir? bu ve buna benzer birçok soruya cevap bulabileceksiniz.

Kendi Sanal Gerçekliğimiz Rüyalar

Sabitlenmiş Yazı

Kimilerine göre rüyalar gerçek hayatta yaşadıklarımızın bir tekrarı ya da yaşayacaklarımızın bir parçası; kimilerine göre ise gerçeklikten kaçmak, her şeyi unutmak için seçilen bir yol… Peki, nedir bu rüyalar? Yoksa bilinçaltımız bize bir şeyler mi anlatmaya çalışıyor? Gelin birlikte bilinçaltımızın derinliklerine inelim.

error: