Jack Ma Kimdir?

Jack Ma Kimdir?

Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma, Nasıl Bir Çocuktu?

Jack Ma, 15 Eylül 1964 yılında Çin’de Zheijiang bölgesinde bulunan Hangzhou’da doğmuş ve burada büyümüştür. Sürekli kendini geliştirmek için uğraşan kişisel gelişimine çok önem veren aynı zamanda ingilizceye çok fazla merakı olmasından dolayı ingilizcesini geliştirmek amacıyla turistlerle konuşmaya çalışan birisiydi. Daha sonra otellere gelen turistlere rehberlik yapmaya başladı. Bu işi çok sevmeye başlamıştı. Fakat iş başvurularından herhangi bir başarı elde edemiyor genelde reddediliyordu. Bunun ardından artık üniversite sınavlarına girmez zamanı gelmişti. Sınavlara ilk 2 girişinde başarısız olmuştu. Üçüncü sınavında başarı sağlayan Ma, ilk kez 24 yaşında üniversiteyle tanıştı. Hangzhou Normal Üniversitesin de İngilizce Bölümünü kazandı ve buradan mezun oldu. Daha sonrasında eğitim hayatına Beijing şehrinde bulunan Cheung Kong Graduate School of Business ile devam etti.

Jack Ma

İlk Proje Girişimi

Çinli firmalara çevirmenlik için Seattle’a gitti. Bu ziyarete kadar bilgisayarla çok yakından bir ilişkisi bulunmayan Jack Ma, burada internetin büyük önemini anladı. Jack Ma, internet sektöründen haberdar olmuş ve Çin’in de en kısa sürede bu sektöre içine gireceğini düşünmesinden dolayı web site yapımıyla ilgilenmeye başladı. 1995 Yılında henüz bilgisayar kullanımı bu kadar yayılmamışken bu işe girmek gerçekten çok riskli gözüküyordu. Ama o vazgeçmedi. Büyük olasılıkla Çin’in ilk web işi olan “China Pages” kurmuş oldu. Buna benzer bir çok girişimi olsa da istediği başarıyı elde edememişti. Bununla alakalı bir konuşması var izlemenizi tavsiye ederim aşağıya bırakıyorum.

Alibaba’nın Kurulması

Nisan 1999 yılında 17 arkadaşı ile birlikte ileri dönem için Çin’in e-ticaret sektöründe öncü firmalarından biri olacak olan ”ALİBABA” adında bir e-ticaret sitesi kurdu. Alibaba kısa süre içerisinde öyle hızlıca bir çıkış yakaladı ki dünyaca ünlü şirketler arasında olan SoftBank ve Goldman Sachs’den yatırım aldı. Başarıyı yakaladığını düşünen Jack Ma bu projesinin ardından ebay örnek alınarak 2003 yılında Taobao adında bir site daha kurdu. Sitenin işlevselliği ve kullanımının artmasının ardından ebay, kendine rakip olarak gördüğü Taobao’yu satın alma teklifinde bulundu fakat bu teklif reddedildi. Artık e-ticarette söz sahibi olmaya başlayan Jack Ma, Yahoo’nun kurucusu Jerry Yang ile tanıştı. Tanışmasının ardından Alibaba’nın yüzde 40 hissesini Jerry Yang’a yani Yahoo’ya 1 milyar dolara sattı. 2013 yılına kadar Alibaba’da başkan ve CEO olarak görev yapan Jack Ma, 19 Eylül 2014’te Alibaba’yı New York Borsası’nda halka arz etmiştir. 37,4 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin teknoloji liderleri sıralamasında 7.sıradadır.

Beğen  12