Toyota Uzayda !

Toyota Uzayda !

Toyota ve Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) arasında geçtiğimiz günlerde duyurulan ve 3 yıllık anlaşma sağlanan proje konusunda birlikte çalışmalara başlayacaklarını belirttiler. Uzay keşif aracı, elektrikli aynı zamanda da Toyota firmasının hidrojen yakıt hücre teknolojisini kullanacak.

Toyota Başkanı Akio Toyoda “Otomobiller insanlara her yerde özgürlük sağlamak için aktif rol oynuyorlar. Bu projeyle birlikte Toyota’nın sürüş performansını ve dayanıklılığını sergileyeceğiz. Uzay için yakıt hücreli teknolojilerimizi daha da geliştireceğiz” dedi. İlk çalışmalarında bu yönde olacağını aynı zamanda uzay keşif aracının yapımının hızlandırılacağını bildirdiler. Bu araç, ay yüzeyinde araştırma çalışmalarında kullanılacaktır. Ay ilk hedef olarak belirlendi fakat bundan sonraki süreçte ise aracın uzay ve Marsta kullanılmasının planlandığını duyurdular. Aracın 2029 yılında gönderilmesi planlanmaktadır.

Uzay Keşif Aracının Teknik Özellikleri

  • 10 bin km’den fazla yol alma kapasitesi
  • 6 metre uzunluğunda
  • 5,2 metre genişliğe
  • 3,8 metre yüksekliğe
  • Araç içerisinde astronotlar için 13 metreküplük yaşam alanı
  • Normal şartlarda 2 kişilik araç, acil durumlar için 4 kişilik olarak kullanılabilmektedir.

Toyota ve Jaxa’nın ortak çalışmaları sonunda üretimi planlanan uzay keşif aracının zorlu şartlar ve koşullar altında araştırma faaliyetlerini sürdürmeye çalışan astronotlar için daha özgür, rahat ve güvenli bir ortam sağlayacaklarını söyleyebilirim.

İşte Üretimi Planlanan Aracın Tanıtım Videosu !

Beğendiyseniz uzay kategorisinde bulunan yazılarıma da göz atmanızı tavsiye ederim !

Kaynakça :

Beğen  11