Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarındandır. Bilimkurgunun “iyi edebiyat” da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazardır. Yayımlandığı anda klasikleşen, distopya edebiyatının dört temel kitabından biri olan Fahrenheit 451 ise bir yirminci yüzyıl başyapıtıdır.

Fahrenheit 451

Aldığı Ödüller

  • Hugo En İyi Roman Ödülü
  • Prometheus Şeref Kürsüsü Ödülü

Aynı zamanda bu ödüllerin yanı sıra bir çok kişinin beğenisini toplayan bir kitaptır. İşte Fahrenheit 451 için yapılan yorumlardan birkaç tanesi :

  • Yazılmış en iyi bilimkurgu romanı. İlk okuduğumda, yarattığı dünyayla kâbuslar görmeme sebep olmuştu. (Margaret Atwood)
  • Öyle bir eser ki, hakkında ne söylesem eksik kalır. (Neil Gaiman)

Kitaptan kabaca bahsetmek gerekirse işini sorgulamadan yapan bir itfaiyeci ve kitaplar arasında geçmektedir. Fakat burada söz konusu olan mesleğin normal yaşantımızda ki hali ile kıyaslanmaması gereklidir. Çünkü tam tersi bir durum söz konusudur. Kritik bilgiler verip sizlerin okuma arzunuza engel olmak istemem. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum. Üstelik bir kez okumakla da yetinmeyin en az iki defa okumalısınız diye düşünüyorum.

Beğen  11
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir