Dünyanın En Büyük Savunma Şirketleri Belirlendi

Dünyanın En Büyük Savunma Şirketleri Belirlendi

Defense News tarafından dünyanın en büyük savunma sanayi şirketleri belirlendi. Bu şirketler arasında 5 Türk firma bulunmaktadır.

Defense News Nedir?

Askeri bağlamda yayıncılık yapan ve merkezi ABD olan bir dergidir. Dünyanın en prestijli savunma sanayi dergisi olarak kabul görülen Defense News, her yıl bir önceki yılın satışları göz önünde bulundurularak belirlenen dünyanın en büyük 100 savunma sanayi şirketlerini bu yılda belirledi.

Defense News Top 100 listesinde bu yıl 5 Türk firma yer aldı. Bunlar sırasıyla şu şekilde: ASELSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ, STM, BMC ve ROKETSAN

Geçen yıl ASELSAN Defense News Top 100 listesinde 55. sırada yer alırken bu yıl yükselişle 52. sırada yer aldı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ ise 64. sıradan 69. sıraya geriledi. İlk kez geçen yıl bu listeye giren STM firması ise 12 sıra yükselerek 97. sıradan 85. sıraya yerleşti. Bunun dışında belirtmem gerekirse, BMC bu listeye ilk kez dahil oldu. ROKETSAN firmasına baktığımız zaman 7 sıra yükselerek 96. sıradan 79. sırada yerini aldığını görmekteyiz.

En Büyük Savunma Sanayi Şirketleri Arasında Yer Alan İlk 3 Şirket

1- Lockheed Martin

2- Boeing

3- Northrop Grumman

Beğen  11
Önceki Yazı
Sonraki Yazı