Dünyanın İlk Güneş Panelli Yolu : WattWay

Dünyanın İlk Güneş Panelli Yolu : WattWay

Bu yazımda elimden geldiğince Colas Grubu tarafından yürütülen Dünyanın İlk Güneş Panelli Yolu WattWay projesi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Wattway Nedir?

Kaba tabirle anlatmak gerekirse fotovoltaik levha kaplı yol denilebilir. Fransa’nın Normandiya Bölgesinde bulunan Caen şehrine kurulmuş olan Dünyanın İlk Güneş Panelli Yolu Wattwaydir. Fransa, Güneş enerjisi transferi, taşımacılığı konusunda dünyada en iyi olan ülkelerden bir tanesidir.

Not : Fotovoltaik Nedir? Güneş pilleri ya da dizinleri sayesinde ışık kaynağından, çoğu zaman Güneş’ten, elektrik elde etme yöntemidir.

Proje Başarılı Oldu Mu? Olmadı Mı?

2016 yılında kurulumu yapıldıktan sonra ilk deneme yolu açılışı yapılan Dünyanın İlk Güneş Panelli Yolu herkesi çok mutlu etmiş ve heyecana sokmuştur. Fakat üzülerek bekleneni veremediğini söylemek isterim. Wattway den hedeflenen yıllık üretim 150.000 kWh olmasına rağmen 2018 yılında bu rakam 80.000 kWh ‘e ancak ulaşabilmiştir. Son verilere göre ise 2019 yılının Temmuz ayı dahil 40.000 kWh enerji üretimi sağlamıştır. Wattway müdürünün yaptığı açıklamalara göre projenin ”uzun mesafeli trafik için uygun olmadığını” belirterek farklı hedefleri olduğunu belirtmiştir. Yani anlaşılacağı üzere başarılı olamamıştır.

Peki Neden Başarılı Olamadı?

Araştırmalarım sonucu edindiğim bilgiler doğrultusunda açıklamam gerekirse :

  • Traktörlerin wattway’i kullanabileceği akıllarına gelmemiş bu da proje için büyük sorunlar doğurmuş. Çatlamalara vs yol açmıştır.
  • Çürümüş olan yaprakların yol üzerine düşebileceği hakkında bir öngörme sağlanamamış. Bu da hedeflenen üretimin altında bir üretim yapılmasına sebebiyet vermiştir.
  • Caen şehri yılda sadece 44 gün kuvvetli Güneş ışığına maruz kalabilmektedir. Bu da az üretime yol açmaktadır. Kaldı ki bence bu en önemli etkenlerdendir.
  • Gök gürültülü fırtınalar adına bir önlem alınamamış panellerde kırılmalara sebebiyet vermiştir.
Dünyanın İlk Güneş Panelli Yolu
Kaynakça :
Beğen  5