Güneş Tutulması?

Güneş Tutulması?

2019 yılının ikinci güneş tutulması bugün Türkiye saati ile 19:55 ‘te başlayacaktır. Üzgün bir şekilde söylemek isterim ki ülkemiz tarafından maalesef gözlemlememiz mümkün değildir. Güney Pasifik, Şili ve Arjantin ise gözlemleyebilecek olan bölgelerdir.

Güneş Tutulması Nedir?

Güneş tutulması, Ay’ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi sonucunda Ay’ın Güneş’i tamamen ya da kısmen örtmesi olayıdır. Tutulmanın olması için Ay’ın yörünge düzleminin Dünya’nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekmektedir. Tam tutulma zamanı dışında çıplak gözle bakmanızı tavsiye etmiyoruz.

”Güneş Tutulması”

Güneş Tutulmasını Canlı İzleyebilir miyim?

Avrupa uzay ajansı tarafından yapılan açıklamaya göre yılın ikinci güneş tutulmasını canlı olarak yayınlayacaklarını belirttiler. Aşağıdan canlı olarak takip edebilirsiniz.

Güneş Tutulması Neden Önemli?

Astronomi Profesörü Jay PASACHOFF ‘un yaptığı açıklamaya göre ”Güneşin nasıl parladığını anlamaya çalışacağız aynı zamanda da bu tutulma sayesinde yıldızların nasıl davranış gösterdiklerini gözlemleme şansımız olacaktır.” dedi. Araştırmaları, Ulusal Güneş Gözlemevinde 5 ekip tarafından sürdüreceklerdir.

Kaynakça :

NASA to Livestream South America Total Solar Eclipse, https://www.nasa.gov/

Beğen  10