Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe, 19 Ocak 1809 – 07 Ekim 1849 yılları arasında yaşayan Amerikalı yazar, şair, editör ve eleştirmen. Modern masalın ve polisiye edebiyatının yaratıcısı olarak bilinir. Aynı zamanda gotik edebiyatının öncülerindendir. Farklı bakış açısı ile bilimkurgu edebiyatına da başarılı katkılar sağlamıştır.

Boston’da oyunculuk yapan David Poe ve Elizabeth Arnold Poe çiftinin üç çocuklarından ortancasıdır. William Henry Leonard Poe ağabeyi, Rosalie Mackenzie Poe ise kız kardeşidir. Poe ailesinin çocukları çok küçük yaşta önce babalarının evi terk etmesi , ardından da annelerinin ölmesi sonucu kimsesiz kalırlar. Ağabeyi büyük anne ve büyük babası ile birlikte Baltimore’de yaşamaya devam eder. Edgar ve Rosalie ise Richmond Virginia’da iki farklı aile tarafından büyütülür. Edgar Allan Poe zengin tüccar bir aile olan John ve Frances Allan ailesi ile yaşar. Resmi olarak evlat edinilmemiş olsa da Allan soyadını da bu şekilde almıştır.

Poe’nun Sallantılı Hayatı

1825 yılında Sarah Elmira Royster ile nişanlanan Poe, ardından Virginia Üniversitesi’nde eğitim görmeye başlar, fakat kumara olan düşkünlüğü sonucu eğitimini tamamlayamaz. Ve Sarah ile ilişkileri artık bitme noktasındadır. Kumar oynaması ve hoyratça tavırları ona babalık bakan John ile arasının gerginleşmesine yol açar. Ne yazık ki para sıkıntısı ve bu konuda artık destek görememesi sonucu 1827 yılında ABD Ordusuna girer. Bu şekilde kendini maddi olarak güvence altına almış oluyordu. Aynı yıllarda yazarlık kariyerinde de yol alıyordu. John’un eşi Frances’in ölümü bir süreliğine John ve Poe arasında suların durulmasını sağlamıştı. İki yıl görev almış olduğu askeriyede başçavuşluğa kadar gelmiş olmasına rağmen başarısız olması sonucu şair ve yazar olarak hayatını devam ettirmeye karar verdi. Ve bu karar iki erkeğin yollarını artık tamamen ayırdı. İlk kitabı olan Tamerlane ve Diğer Şiirler hiç ilgi görmedi. 1936 yılında kendisi 27 yaşında iken 13 yaşında olan kuzeni Virginia Eliza Clemm ile evlendi. Fakat evlilikleri çok uzun sürmedi. Virginia Eliza 1847 yılında tüberkülozdan öldü. Yıllarını edebiyat dergileri için çalışarak geçirirken kendi özgü edebi eleştiri tarzı ile tanındı. 1845 yılında yayınlanan ve hala başarısını devam ettiren “Kuzgun” şiiri ile artık tamamen tanınıyordu.

Hayata Rağmen Edebiyat Tutkusu

Poe alkole olan zaafı, kendi halinde umursamaz tavırlarına rağmen her zaman üretken olmayı başarıyordu. Hayatı trajik hikayelerle geçmiş olsa da Edgar Allan Poe yazmaya tutku ile bağlıydı. Ve tüm yaşamı boyunca geçimini bu şekilde sağladı. Eşinin ölümünün ardından iyice çöken Poe 1849 yılında Baltimore’da öldü. Ardından günümüzde bile başarısını koruyan “Annabel Lee, Kuzgun, Morgue Sokağı Cinayetleri” gibi eserler bırakmıştır. Poe ve eserleri yalnızca ABD’de değil dünya genelinde edebiyat üzerinde etkili olmuştur. Hala Mystery Writers of Amerika ( Amerika Gizem Yazarları) gizem türü edebiyatında yer alan seçkin eserlere Edgar Ödülü vermektedir.

Fikir ve Sanat kategorisinde bulunan diğer içerikleri de okumanızı tavsiye ederim !

Kaynak:

  • http://en.m.wikipedia.org/wiki/Edgar_Allan_poe
  • http://biyografi.info
Beğen  2