Elon Musk’ın Uygun Fiyatlı ve Yüksek Hızlı İnternet Projesi: Starlink

Elon Musk’ın Uygun Fiyatlı ve Yüksek Hızlı İnternet Projesi: Starlink

Elon Musk‘ın yaptığı açıklamalara göre : Starlink olarak isimlendirilen projenin amacı tüm dünyaya güvenilir, uygun fiyatlı ve yüksek hızlı internet sağlayabilmek.

Starlink Nedir?

Bilindiği üzere dünyada internetin çok pahalı olduğu hatta hiç internet erişiminin olmadığı yerlerin olduğunu bilmekteyiz. Starlink projesi tamda bu sorunu hedefleyen bir projedir. 12 bin uydu ile tüm dünyanın etrafını sararak sadece bir anten yardımı ile internet erişimi sağlanabilecek.

İşlemin aşamalı ve belirli bir süreci takip etmesi gerektiğini bildiren SpaceX CEO’su Elon Musk, her etapta 60 uydu göndermeyi planladıklarını aynı zamanda bu uyduların SpaceX tarafından üretimi gerçekleştirilen Falcon 9 roketi ile göndereceklerini iletti. En geç 2027 yılında tüm dünyayı yüksek hızlı Starlink internet uyduları ile çevrelemeyi hedefliyor. Bu tarihin daha erken ya da geç olabaileceğini de söyleyebiliriz.

23 Mayıs 2019 tarihinde saat 22:30 ‘da Starlink projesi kapsamında içerisinde 60 adet uydu barındıran Falcon 9 roketini Dünya‘nın alt yörüngesine göndermişti. Fırlatmadan 9 dakika sonra roket ateşleme sisteminin tekrar üsse dönüş yaptığı bildirildi. Aslında Mayıs ayı ilk haftası gibi gönderilmesi planlanan Falcon 9 roketi kötü hava şartları ve belirli yazılım güncellemeleri sebebiyle ertenlenmişti.

Projenin tamamlanması için 12 bin uydu gerekmektedir. Daha önce de belirttiğim gibi projenin etaplardan oluştuğunu ve zaman alacağını tekrar söylemek isterim. İlk etapta dünyanın alt yörüngesine en az 420 uydunun bulunması gerekmektedir.

Kaynakça :

Beğen  10