Devamlı Değişim: Kaizen

Devamlı Değişim: Kaizen

Kaizen kelimesi Japoncada köken olarak ”ıslah etmek, iyileştirmek” anlamında kullanılır. Japon endüstrisi tarafından kullanıma başlandıktan sonra aynı zaman da 2.Dünya Savaşı‘nın ardından tüm iş dünyasına yayılan ve kullanılmaya başlayan ”kaizen” kelime anlamı değişime uğramıştır. Günümüzde ”aralıksız değişim” veya ”devamlı değişim felsefesi” olarak kullanılmaktadır.

Toyota: Bir kaizen laboratuvarı

Toyota, endüstriyel yöntemlerini geliştirmek için kaizen’e başvuran ve uygulamaya koyan ilk topluluklardan biri olmuştur. Bir değişim yapmak için tabi ki öncelikle zaman gereklidir. Bunun yanı sıra iyi planlama yapılması ve her detayın titizlikle getirilerinin ve götürülerinin hesaplanması gerekmektedir. Toyotayı başarılı kılan en önemli unsurlar arasında yerini almaktadır.

PUKÖ Döngüsü

Kaizen, PUKÖ döngüsü sayesinde iş hayatında olduğu gibi kişilerin hayatlarında da uygulanabilir hale gelmiştir.

Pukö Döngüsü Nedir?

Kısaca bahsetmemiz gerekirse : Planla, Uygula, Kontrol et, Önlem al.

  • P Evresi (Planla) : Bu evrede kendinize somut hedefler belirlemelisiniz ve hedefe ulaştıktan sonra sonucun neye benzediğini gözünüzün önünde canlandırmalısınız. Her hedef için detaylı düşünmeniz ve planlama yapmalısınız.
  • U Evresı (Uygula) : P evresinde yapmış olduğunuz planları hayata geçireceğiniz evredir. Burada en önemli unsur veri toplayabilmektir. Verilerden kastı, hedefiniz doğrultusunda ki gelişmeleri kayıt altına almalısınız.
  • K Evresi (Kontrol et) : U evresinde kaydettiğiniz verileri inceleyip, analiz edip sonuca varmalısınız. P evresinde ki hedeflerle karşılaştırmalar yapmalısınız.
  • Ö Evresi (Önlem al) : U evresinde her şey yolunda gittiyse ki zaten K evresinde bunları kontrol etmiş olmanız gereklidir. Eğer U evresinde işler yolunda gitmediyse yeni düzenlemeler ve güncellemeler yapmanız gerektiğini anlamalısınız.

Einstein der ki, aynı yöntemi defalarca deneyerek farklı bir sonuç elde etmeyi ummak başarısızlığın sürmesine neden olur.

Kaynakça :

Beğen  21