Taiichi Ohno Kimdir?

Taiichi Ohno Kimdir?

Taiichi Ohno Kimdir?

Taiichi Ohno, 29 Şubat 1912 Yılında Çin’in Dalian kentinde doğmuştur. 1932 Yılında Nagoya Teknik Enstitüsü Mekanik Teknolojisi (Nagoya Higher Technical School) okulundan mezun olmuştur.

Daha sonra Sakichi Toyoda tarafından kurulmuş olan Toyoda Tekstil ve İplik Fabrikasına katılmıştır. Bu fabrikanın genel manada ki amacı kadınların elde ürettiği iplikleri makineler sayesinde kolaylaştırmaktır. Jidoka‘nın temelleri ilk burada atılmış aynı zamanda Toyota Üretim Sistemi (TPS) için problem çözme tekniği geliştirilmiştir. Yaratıcılık adına şu sözleri söylemiştir :

  • ”Başarıdan daha çok başarısızlık gördüm”
  • ”Hata yapmaktan korkmayın”
  • ”Deneyelim ve görelim”
  • ”Herkes hayatında en az bir kez büyük işlerde başarılı olabilmek için uğraşmalıdır”
  • ”Yapamayacağınızı söylemeden önce mutlaka deneyin”

1945 Yılında ise bugün ki adı ile Toyota Motor Company olan şirketin üretim departmanının başına getirilmiştir. Kiichiro Toyoda, Toyota Motor Company şirketinin kurucusudur. Babası Sakichi Toyoda’nın kurmuş olduğu tekstil ve iplik fabrikasında bulunan üretim yöntemini otomobil üretimine entegre etmeyi başarmıştır. Aynı zamanda otomatik üretim durdurma sistemini de buradan almıştır. Bunun yanı sıra stok üretimi yapmayı olumlu bulmamış ve Just in Time (Tam Zamanında Üretim) prensibinin temellerini atıp, geliştirmiştir.

Taiichi Ohno, Kore Savaşının bitiminin ardından Amerika’ya giderek Genchi Gembutsu yapmasının ardından süpermarketlerde uygun gördüğü yöntemleri ve stratejileri otomotiv endüstrisinde uygulamak istemiştir ve uygulamıştır bunun sonucunda bugün Dünyada üretim planlamada devrim açan ve çoğu firmanın kullanmakta olduğu Kanban’ın baş mimarı olmuştur.

Genchi Gembutsu Nedir?

Genchi Gembutsu, Japonya’da ”Yerine git, üzerinde gör” anlamına gelmektedir. Yani kısacası git, yerinde gör ve incele demektir. Bu yöntem Endüstride çok sık kullanılmaktadır. Aynı zamanda ”Endüstride Japon Mucizesi” olarak da nitelendirilmektedir.

Jidoka Nedir?

Üretimde herhangi bir problem veya durum oluştuğunda problemin veya hatanın otomatik olarak tespit edilerek üretimi ya da makineyi durdurma imkanını sağlayan sistemin adıdır. Türkçesi Otonomasyon olarak adlandırılır. Dikkat! Otomasyon değil! Otonomasyon kısaca insan zekasına sahip otomasyon anlamına gelmektedir.

Poka Yoke Nedir?

Poka, dikkatsizlik, dalgınlık Yoke ise elimine etmek anlamlarına gelmektedir. Poka Yoke, insan faktörlerinden kaynaklanan durumlara karşı, hata yapmayı önleyici yardımcı araç, sistem ve stratejilerdir. Poka Yoke, sıfır hatalı üretimi hedefler ve amaçlar.

Kaizen Nedir?

Kanban Nedir?

Kısa ve net tabirler ile açıklamak gerekirse Kanban, işlerimizin nasıl işlediğini bize gösteren, tam zamanında üretim ortamında malzeme hareketlerinin kontrolü amacıyla kullanılan bir metottur.

Muda Nedir?

Üretim de hattın ürün verme aralığını artıran tüm faaliyet ve durumlara denir. Muda istenmeyen bir durumdur.

Taiichi Ohno
Taiichi Ohno

Taiichi Ohno, 1960 Yılında Toyota Otomotiv Stratejik Üretim Fabrikalarından yeni olan fabrikasına genel müdür olarak atanmıştır. 1970 Yılında Toyota Şirketler Genel Müdür, 1975 Yılında Başkan Yardımcısı olmuştur. 1978 Yılında da yaş sınırından dolayı emekli olmuş ve danışman olarak iş hayatına devam etmiştir.

Sakichi Toyoda ve Kiichiro Toyoda’nın da katkıları sayesinde entegre bir üretim ve yönetim sistemi olan Toyota Üretim Sistemi’nin (TPS) gelişimini sağlamış ve uygulamalarını hayata geçirmiştir. Just in Time, Jidoka, Muda, Kanban ve Kaizen olmak üzere birçok kavramın yani kısacası Toyota Üretim Sistemi’nin baş mimarıdır.

Taiichi Ohno’nun Önemli Birkaç Sözleri :

  • ”Bizim tek yaptığımız müşterinin bize sipariş verdiği andan parayı aldığımız ana kadar geçen zamana bakmaktır. Bu zamanı değer katmayan işleri azaltarak kısaltırız”
  • ”Üretimde veriler tabii önemlidir, ama gerçekler daha önemlidir”
  • ”Standardın olmadığı yerde gelişme olmaz”

Not : Dünya endüstrisinde çok önemli bir yere ve saygıya sahiptir. Çoğu firma Taiichi Ohno’nun kurmuş olduğu sisteme eklemeler ya da çıkarmalar yaparak kullanmaktadır. Fotoğraflarda güler yüzlü gözükmesine rağmen çok katı kurallara sahip ve ciddi bir kişidir.

Kaynakça :
  • Toolshero – Taiichi Ohno
  • Yalın Danışmanım
Beğen  4
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir