İnsan Beyni ve Bilgisayarlar Birbirine Bağlanıyor : Neuralink

İnsan Beyni ve Bilgisayarlar Birbirine Bağlanıyor : Neuralink

Elon MUSK’ın yeni projelerinden bir tanesi olan Neuralink sayesinde önümüzde ki yıllarda yapay zekanın insan ırkına zarar vermesini önlemek amacıyla insan beynini bilgisayarlar ile birbirine bağlayarak süper hale getirmek istiyor. Şayet bu durum gerçekleşirse birçok hastalığında önüne geçilmiş olacaktır.

Neuralink Nedir?

2016 yılında kurulmuş olup ilk kez Mart 2017’de halka açıklanmıştır. Neuralink, Elon MUSK tarafından kurulmuş olan bir nöroteknoloji şirketidir. Kabaca tabirle amaçlarını özetlemek gerekirse implante edilebilir beyin-bilgisayar arayüzleri geliştiirmektir. Elon MUSK diyor ki, “Halkın büyük kısmı bunu bir çiple çözebileceğimizi bilmiyor. Şirketimizin uzun vadeli amacı insan beynini yapay zekaya bağlayarak bir tür simbiyoz (ortak yaşam) yaratmak. Bu şart değil elbette, bunu isterseniz kullanırsınız.”

Neural Lace Nedir?

Neural Lace veya diğer ifadesiyle sinir danteli, Neuralink şirketi tarafından geliştirilmiş olunan bir tür çiptir. Bu çipler beyine enjekte edilmesi sonucu çalışmaya başlamaktadır.

Bu çipler sayesinde :

  • Görme kaybı olan hastalar yeniden görüş kabiliyetine sahip olabilecek
  • İşitme engeli bulunan hastalar dünyaya tekrar kulak verebilecek
  • İnsan vücudunda hasarlı dokuların yerine kullanılmasının sonucunda parkinson tarzında hastalığa sahip olan hastalar yeniden normal hayatlarını kazanabilecekler
  • Hafıza kaybına engel olunması planlanmaktadır.
Beğen  8
Önceki Yazı